Niels Eriksen Løvenbalk

Født:1330 I:  Aunsbjerg, Sjørslev sogn, Lysgaard herred
Døde:Efter 1377 I:  Aunsbjerg, Sjørslev sogn, Lysgaard herred
Info
Begivenheder
Tidslinie

Fotos

Vis album  |  Slideshow 

Nærmeste familie

Sophie Løvenbalk (født Johansdatter)
Hans kone
Jens Nielsen Løvenbalk
Hans søn
Erik Christophersen Løvenbalk
Hans far
Elisabeth Løvenbalk (født af Holstein)
Hans mor
    

Arbejde

Godsejer

Biografi

Niels Eriksen Løvenbalk

Død efter 1377 på Aunsbjerg

Gift med Sophie Johansdatter Rantzau

Far til

Jens Nielsen

 

# Name: Niels Eriksen LØVENBALK

# Given Name: Niels Eriksen

# Surname: Løvenbalk

# Sex: M

# Death: 1438

# Note:

Alias: Niels E. /Lovenbalk/

Niels Eriksen Løvenbalk. Aunsbjerg i Lysgård herred Deltog 1377 i Kong Olu

fs hyldning

Father: Erik Christoffersen LØVENBALK b: 1307

Mother: Elizabeth VON HOLSTEIN b: 1300 in Holsten
Marriage 1 Sophie Johansdatter RANTZAU
Children

1. Has Children Jens Nielsen LØVENBALK b: 1344 in Aunsbjerg, Sjørslev Sogn

######

Niels Eriksen Løvenbalk

Male 1339 - 1377

#

Birth 1339 Aunsbjerg, Lysggard, Viborg

Gender Male

Occupation
* Godsejer
Died 1377 Aunsbjerg

 

Father Erik Christoffersen Løvenbalk, b. 1310, Avnsbjerg, Sjørslev, Viborg , d. 1338, Kiel, Schleswig-Holstein

Mother Gyldenstjerne til Aagaard

 

Family Sofie Johansdatter Rantzau, b. 1324, Holsten F, d. 1367, Aunsbjerg
Married 1353

Children

> 1. Jens Nielsen Løvenbalk, b. 1364, Aunsbjerg, Sjørslev sogn, Viborg , d. 18 February 1442, Aunsbjerg, Sjørslev sogn, Lysgaard Herred

2. Erik Nielsen Løvenbalk
Notes

* Niels Eriksen (Løvenbalk) til Aursbjerg, deltog i Kong Oluf's hyldning 1377. N.E. var gift med Sophie Johansdatter Rantzau. Kong Oluf (1370 87) var søn af den norske Kong Haakon Magnusson og Valdemar Atterdag's datter Margrethe. Oluf var Konge i Norge og Danmark. N.E. havde med Sophie Johansdatter Rantzau en søn Jens, der blev et af de største navne i slægten (Løvenbalk).

******************************

Niels Eriksen Løvenbalk[1]

Mand 1330 - 1378

Fødsel Skønnet 1330 Aunsbjerg (Sjørslev, Lysgaard H.)

Køn Mand

Død eft. 1377 Aunsbjerg (Sjørslev, Lysgaard H.)

Far Erik Christoffersen Løvenbalk, f. Skønnet 1310

Mor N.N.

Familie Sophie Johansdatter Rantzau, f. Skønnet 1338 Aand 1340, Schleswig (Slesvig), Schleswig-Holstein, Germany , d. Skønnet 1367

Børn

> 1. Jens Nielsen Løvenbalk, d. ml. 1430 og 1438

*******************************

Niels Eriksen LØVENBALK

ABT 1331 - AFT ER 1377

* BIRTH: ABT 1331, Aunsbjerg (ca. 1339 ?)

* DEATH: AFT ER 1377, Aunsbjerg

Father: Erik LØVENBALK

Mother: Elisabeth af HOLSTEIN
Family 1 : Sophie Johansdatter RANTZAU
* MARRIAGE: (ca. 1353 ?)

1. +Jens Nielsen LØVENBALK

*******************************************

Niels Eriksen Løvenbalk, til Aunsbjerg (1331 - c.1377) Icn_world

Are you related to Niels Eriksen Løvenbalk, til Aunsbjerg? Join 21 other people working on this profile to help us correct and complete this part of the world family tree!

Join Us!

Transparent View family tree

Transparent View Genealogy Records

Transparent Løvenbalk Surname
Share

Birthdate: 1331

Birthplace: Viborg Municipality, Central Denmark Region, Denmark

Death: Died 1377 in Aunsbjerg, Denmark

Occupation: Herremand, ejer af Aunsbjerg i Lysgård herred., Til Aunsbjerg, Ejer af Aunsbjerg i Lysgaard Herred

Managed by: Poul Rahbek

Last Updated: March 29, 2012

view all

Immediate Family

Photo_silhouette_m_thumb2

Jens Nielsen Løvenbalk

son

Sofie Johansdatter Rantzau

wife

Jens Nielsen Løvenbalk

son

Photo_silhouette_m_thumb2

Erik Nielsen Løvenbalk

son

Photo_silhouette_m_thumb2

Erik Christoffersen Løvenbalk

father

Photo_silhouette_f_thumb2

Elisabeth af Holsten

mother
About Niels Eriksen Løvenbalk, til Aunsbjerg
http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I9636&tree=2
Niels Eriksen Løvenbalk
til Aunsbjerg (Lysgaard H.), deltog i Kong Olufs Hylding 1377
--------------------
ABT 1331 - AFT ER 1377
BIRTH: ABT 1331, Aunsbjerg (ca. 1339 ?)
DEATH: AFT ER 1377, Aunsbjerg
Father: Erik LØVENBALK
Mother: Elisabeth af HOLSTEIN
Family 1 : Sophie Johansdatter RANTZAU
MARRIAGE: (ca. 1353 ?)
+Jens Nielsen LØVENBALK
-------------------- Uncertain mother - often given as Elisabeth af Holstein -------------------- til Aunsbjerg (Lysgaard H.), deltog i Kong Olufs Hylding 1377

Niels Løvenbalk, til Aunsbjerg's Timeline

1331

1331

 

Birth of Niels

Viborg Municipality, Central Denmark Region, Denmark

 

1352

1352

Age 21

 

Birth of Jens Nielsen Løvenbalk

Avnsbjerg, Sjørslev, Viborg

 

1377

1377

Age 46

 

Death of Niels

Aunsbjerg, Denmark

 

????

 

Birth of Jens Nielsen Løvenbalk

 

????

 

Birth of Erik Nielsen Løvenbalk

 

????

 

Marriage of Niels Løvenbalk to Sophie Rantzau

 

????

 

Niels worked

 

????

 

Burial of Niels
Søg efter forfædre:
Søg
Søg

Download gratis vores enestående slægtsforsknings-software

Sjov & enkel at bruge
Importerer nemt dine GEDCOM filer
Smart Matching™ teknologi
Understøtter 40 sprog